کشاورزی‌ فراسرزمینی مورد توجه مسئولان

گسترش‌نیوز: معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج جهاد کشاورزی با اشاره به برگزاری نمایشگاه بین‌المللی ماشین‌آلات و صنایع وابسته کشاورزی گفت: آموزش هرچه بیشتر کشاورزان با ورود فناوری‌های نوین به بخش کشاورزی جهت افزایش بهره‌وری و تولیدات در این زمینه ضرورت دارد و این موضوع نیز یکی از اهداف برگزاری نمایشگاه است.

دکتر خاوازی در ادامه با اشاره به ابلاغ وزیر کشاورزی مبنی بر توسعه کشت فراسرزمینی عنوان کرد: با توجه به کمبود خاک حاصلخیز و نیز محدودیت‌های تامین آب کافی برای کشاورزی، موضوع توسعه کشت فراسرزمینی مدنظر قرار گرفت و بر همین اساس مقرر شد برخی از محصولات کشاورزی در اراضی کشورهای همسایه که شرایط آب و هوایی مناسبی دارند، تولید شوند.

وی با اشاره به اینکه ایران صادر‌کننده خوبی برای فناوری است و می‌تواند بازار خوبی در کشورهای همسایه برای خود فراهم کند، گفت: با توجه به اینکه نمایشگاه به صورت بین‌المللی برگزار می‌شود شرکت‌ها می‌توانند توانمندی‌های خود را ارائه دهند و همچنین انعقاد قرارداد در مورد تبادل دانش و ارتباطات علمی نیز صورت می‌گیرد. و به طور کلی بازار خوبی نیز برای همه تولید‌کنندگان و شرکت‌کنندگان وجود دارد.

دکتر خاوازی عنوان کرد: با هدف توانمندسازی بهره‌برداران و ارائه فناوریهای جدید، کارگاه‌های آموزشی نیز در حاشیه این نمایشگاه در حوزه‌های مختلف کشاورزی و ماشین‌آلات کشاورزی برگزار می‌شود.

وی اعلام کرد: درحال‌حاضر ایران با چند آژانس بین‌المللی از جمله سازمان خوار و بار جهانی فائو و بسیاری از انجمن‌ها و سازمان‌های بین‌المللی در حوزه کشاورزی همکاری داشته و عضو سازمان بهره‌وری آسیایی نیز است.

معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج جهاد کشاورزی گفت: در زمینه تبادل اطلاعات و ارائه فناوری با کشورهای آسیای میانه، غرب آسیا و افغانستان همکاری‌های بسیار خوبی داریم و دوره‌های کوتاه مدت و بلند مدت برای آنها برگزار می‌کنیم و موضوع کشاورزی فراسرزمینی را در برخی از کشورها آغاز کرده‌ایم.

وی از همکاری ایران و کشورهای قرقیزستان، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان و قزاقستان در حوزه تبادل فناوری در حوزه فناوری کشاورزی خبر داد و گفت ترویج دوره‌های مکانیزه کشاورزی و ارائه دانش و فناوری در این زمینه‌ها مد نظر قرار گرفته و همچنین تبادل مدرس و فراگیر صورت می‌گیرد. همچنین کشورهای اروپایی در این زمینه با ما همکاری داشته و تفاهمنامه‌هایی نیز منعقد شده است.

معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه ارتقای دانش کشاورزان در افزایش سرانه تولید بسیار حائز اهمیت است، افزود: در واقع امروزه شکاف تولید بین کشاورزان متوسط و پیشرو و نمونه زیاد بوده و نیاز داریم تا ضریب نفوذ دانش در عرصه‌های تولیدی را با هدف ارتقای میانگین تولید، افزایش دهیم.

وی با اشاره به ابلاغ نظام نوین ترویج کشاورزی به دستور وزیر جهاد کشاورزی در ۸ استان طی سال ۹۴ گفت: این نظام به صورت کامل در سال ۹۵ در همه کشور اجرایی شد و بر همین اساس ۱۰ هزار مسئول مروج مسئول پهنه در مراکز جهاد کشاورزی جانمایی شدند و بالغ بر ۱۳۰۰ مرکز جهاد کشاورزی دهستان از حیث سخت افزاری و نرم افزاری تجهیز و ساماندهی شدند. وی در ادامه افزود: با هدف افزایش سرعت و کیفیت جریان دانش و اطلاعات در بخش کشاورزی، بالغ بر ۱۰۰۰ محقق معین و ۱۰۰ پژوهشگر مروج ارشد وظیفه پشتیبانی فنی و علمی مروجان و بهره‌برداران را به عهده دارند. ایشان در پایان اظهار کرد: امیدواریم بتوانیم در زمینه ارتقای دانش و معرفی فناوری به بخش کشاورزی موثر و موفق باشیم.

چطور میتونم کمکتون کنم ؟