مهندس احمد کبیری در حاشیه نمایشگاه ماشین آلات کشاورزی: با ایجاد شرکتهای خدمات مکانیزه ضریب نفوذ دانش را در کشاورزی بالا ببریم

مهندس احمد کبیری رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی در حاشیه دومین نمایشگاه بین المللی ماشین آلات کشاورزی گفت: با وجود پیشرفت ابزار های خبررسانی اما هنوز نمایشگاه ها جایگاه خودشان را حفظ کرده اند. کشاورزان با بازدید از نمایشگاه می توان تصمیم درست تری در مسیر کاری خود بگیرند.
وی افزود: ما به شدت نیازمند پیشرفته کردن صنعت کشاورزی‌مان هستیم و این عمل جز با مکانیزه شدن این حوزه، ممکن نیست. کارشناسان کشاورزی نقش مهمی در معرفی وآموزش استفاده از این ماشین آلات کشاورزی را دارند و طبعا اگر این تجهیزات درست به کار گرفته شوند باعث افزایش راندمان خواهد شد.
رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی می‎گوید: در گذشته پدران ما با کمک حیوانات زمینهای خود را شخم می زدند اما امروزه برای تولید غذا برای ۸۰ میلیون نفر حتما می بایست از پیشرفته ترین ابزارها و تجهیزات استفاده کنید.
همچنین تصریح کرد: در بین مهندسان و کارشناسان کشاورزی تعدادکمی بیکار مطلق هستند و سعی کرده ایم سالانه به این فارغ التحصیلان پروژه هایی را اختصاص دهیم اما اکثر آنها بیشتر به دنبال یک شغل مستمر هستند اما برخی می گویند اگر در صنعت کشاورزی از ابزارآلات پیشرفته استفاده کنیم، نیروی کار ما بلااستفاده می مانند. ما دهها سال است که مشغول تولید ماشین آلات کشاورزی هستیم اما همچنان نیاز به نیروی کار وجود دارد. باید موانع توسعه مکانیزاسیون را بیابیم.
کبیری ادامه داد: کشاورزی که سه تا ۵هکتار زمین کشاورزی دارد امکان استفاده از ماشین آلات کشاورزی را ندارد. راهکار هایی هم دیده شده اما تاکنون موفق نبوده است . یکی از این راهکارها جلوگیری از خرد شدن بیشتر قطعات و زمینهای کشاورزی را از طریق قانون ارث بگیریم. البته تعاونی های تولید گام برداشته اند اما صرفا بخشی از این ماجرا را توانستند پوشش بدهند. اگر این معضل حل شود قطعا استفاده از ابزارآلات کشاورزی مفهوم دیگری پیدا می کند.
رییس سازمان نظام مهندسی کشاورزی گفت: وقتی کسی صرفا چند هکتار زمین دارد برایش صرفه اقتصای ندارد که یک ست کامل از ماشین آلات کشاورزی را خریداری کند. به همین دلیل اگر شرکتهای خدمات مکانیزاسیون کشاورزی را به کمک افراد تحصیل کرده در این حوزه ایجاد کنیم میتوانند خدمات مکانیزه را به کشاورزان ارائه دهد و البته این کار نیاز به حمایت دولت نیز دارد که با این کاربخشی از افراد تحصیل کرده در این حوزه نیز مشغول به کار می شوند و همچنین می توانیم ضریب نفوذ دانش را در صنعت کشاورزی بالا ببریم.

چطور میتونم کمکتون کنم ؟