رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج جهاد کشاورزی اعلام کرد:‌ آموزش کشاورزان با ورود فناوری‌های نوین ضروری است

به گزارش روابط عمومی ستاد برگزاری نمایشگاه کشاورزی تهران، کاظم خاوازی در آستانه برگزاری دومین نمایشگاه بین‌المللی ماشین‌آلات و صنایع وابسته کشاورزی (اتماک آی فارم) اظهار کرد: این نمایشگاه ۲۱ تا ۲۴ شهریور سال جاری در نمایشگاه بین‌المللی شهر آفتاب تهران، ابتدای بزرگراه خلیج فارس برگزار می‌شود و ساعت بازدید آن ۱۰ صبح تا ۶ بعد ازظهر است همچنین نمایشگاه به صورت جامع در پایتخت برگزار شده است تا همه حوزه‌های کشاورزی با ظرفیت‌های گوناگون در سطح ملی در آن مشارکت داشته باشند.
وی افزود: به غیر از سال گذشته نمایشگاه ماشین‌آلات و صنایع وابسته کشاورزی در سطح استانی برگزار می‌شد و با توجه به تنوع شرکت‌ها و ظرفیت‌های گوناگون تصمیم بر آن شد که این نمایشگاه به صورت جامع در پایتخت برگزار شود تا همه حوزه های کشاورزی با ظرفیت‌های گوناگون در سطح ملی در آن مشارکت داشته باشند.
معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج جهاد کشاورزی ادامه داد: این نمایشگاه سال گذشته در تهران به خوبی برگزار شد و اکثر شرکت‌ها توانستند تولیدات خود را ارائه دهند. خوشبختانه با ایجاد تعامل سازنده با انجمن تولید‌کنندگان ماشین‌الات کشاورزی و شرکت برساز رویداد پارس، مقرر گردید برگزاری این نمایشگاه در سال‌های آتی نیز تداوم داشته باشد.

توسعه کشت فراسرزمینی
خاوازی در ادامه با اشاره به ابلاغ وزیر کشاورزی مبنی بر توسعه کشت فراسرزمینی عنوان کرد: با توجه به کمبود خاک حاصلخیز و نیز محدودیت‌های تامین آب کافی برای کشاورزی، موضوع توسعه کشت فراسرزمینی مدنظر قرار گرفت و بر همین اساس مقرر شد برخی از محصولات کشاورزی در اراضی کشورهای همسایه که وضع آب و هوایی مناسبی دارند، تولید شوند.
وی با اشاره به اینکه ایران صادر‌کننده خوبی برای تکنولوژی است و می‌تواند بازار خوبی در کشورهای همسایه برای خود فراهم کند، گفت: با توجه به اینکه نمایشگاه به صورت بین‌المللی برگزار می‌شود شرکت‌ها می‌توانند توانمندی‌های خود را ارائه دهند و همچنین انعقاد قرارداد در مورد تبادل دانش و ارتباطات علمی نیز صورت می‌گیرد. و به طور کلی بازار خوبی نیز برای همه تولیدکنندگان و شرکت‌کنندگان وجود دارد.
خاوازی عنوان کرد: با هدف توانمندسازی بهره‌برداران و ارائه فناوری‌های جدید، کارگاه‌های آموزشی نیز در حاشیه این نمایشگاه در حوزه‌های مختلف کشاورزی و ماشین‌آلات کشاورزی برگزار می‌شود.
وی اعلام کرد: ایران با چند آژانس بین‌المللی از جمله سازمان خوار و بار جهانی فائو و بسیاری از انجمن‌ها و سازمان‌های بین‌المللی در حوزه کشاورزی همکاری داشته و عضو سازمان بهره‌وری آسیایی نیز است.
معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج جهاد کشاورزی گفت: در زمینه تبادل اطلاعات و ارائه فناوری با کشورهای آسیای میانه، غرب آسیا و افغانستان همکاری‌های بسیار خوبی داریم و دوره‌های کوتاه‌مدت و بلندمدت برای آنها برگزار می‌کنیم و موضوع کشاورزی فراسرزمینی را در برخی از کشورها آغاز کرده‌ایم.
وی از همکاری ایران و کشورهای قرقیزستان، تاجیکستان، ترکیه، ترکمنستان و قزاقستان در حوزه تبادل فناوری در حوزه تکنولوژی کشاورزی خبر داد و گفت ترویج دوره‌های مکانیزه کشاورزی و ارائه دانش و فناوری در این زمینه‌ها مد نظر قرار گرفته و همچنین تبادل مدرس و فراگیر صورت می‌گیرد. همچنین کشورهای اروپایی در این زمینه با ما همکاری داشته و تفاهم‌نامه‌هایی نیز منعقد شده است.
معاون وزیر و رئیس سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج جهاد کشاورزی با تاکید بر اینکه ارتقای دانش کشاورزان در افزایش سرانه تولید بسیار حائز اهمیت است، افزود: در واقع امروزه شکاف تولید بین کشاورزان متوسط و پیشرو و نمونه زیاد بوده و نیاز داریم تا ضریب نفوذ دانش در عرصه‌های تولیدی را با هدف ارتقای میانگین تولید، افزایش دهیم.
وی با اشاره به ابلاغ نظام نوین ترویج کشاورزی به دستور وزیر جهاد کشاورزی در ۸ استان طی سال ۹۴ گفت: این نظام به صورت کامل در سال ۹۵ در همه کشور اجرایی شد و بر همین اساس ۱۰ هزار مسئول مروج مسئول پهنه در مراکز جهاد کشاورزی جانمایی شدند و بالغ بر ۱۳۰۰ مرکز جهاد کشاورزی دهستان از حیث سخت‌افزاری و نرم افزاری تجهیز و ساماندهی شدند.

وی در ادامه افزود: با هدف افزایش سرعت و کیفیت جریان دانش و اطلاعات در بخش کشاورزی، بالغ بر 1000 محقق معین و 100 پژوهشگر مروج ارشد وظیفه پشتیبانی فنی و علمی مروجان و بهره‌برداران را به عهده دارند. وی در پایان اظهار کرد: امیدواریم بتوانیم در زمینه ارتقای دانش و معرفی فناوری به بخش کشاورزی موثر و موفق باشیم.

چطور میتونم کمکتون کنم ؟